top of page

ОБТІВСЬКА ШКОЛА

Село Обтове в далекі дореволюційні часи мало чим відрізнялося від тих мальовничих хуторів, які були типовими як для лівобережної так і правобережної України. Своєю живописною красою, своїми злигоднями, темнотою – всім своїм життєвим побутом воно нагадувало поетично змальовану Нечуєм – Левицьким село Верхівку з повісті „Микола Джеря”. Розташоване в 18 верстах від повітового м. Кролевця на березі невеличкої річки Реть, оточене сосновим лісом, воно потопало серед розлогих верб і в роки минулого сторіччя, коли в ньому було не більше 200 хат, справді нагадувало великий хутір. Це був маєток Соломки та Іваненка.
Тут в 1854 році з дозволу предводителя дворянства була заснована школа грамоти. З тих часів і бере свій початок народна освіта в селі Обтове. Навчання проводилося в низькому кам’яному будиночку з трьома підсліпуватими віконцями, зовні схожому на звичайну селянську комору. Але легко можна зрозуміти потяг до освіти темного закріпаченого люду, коли селяни власними силами і коштами будували школу, не одержавши жодної копійки від тогочасних господарів села. І цей низенький будиночок став яскравим доказом недбайливості до народної освіти царської влади.
Звичайно, лише незначна частина дітей села мала змогу влаштуватися в цій школі, де першими учителями були малописьменні дяки Базилевич і Чоботок. Це були, головним чином, діти сільських багатіїв, дворових, крамарів та панських управителів.
Навіть тоді, коли в 1864 році школу розмістили у приміщенні, де збирались сільські сходки. в ній навчалися лише 10-15 учнів. В цей час школа грамоти прийняла назву церковно-приходської, хоча істотних змін у навчанні майже не було ніяких: так же, як і раніше, учні одержували в ній мізерні знання. Церковно- приходська школа проіснувала до 1884 року. В цьому році земство будує і відкриває земську однокласну школу. Першою вчителькою цієї школи була Марфа Кирилівна Іваницька, яка працювала в школі до 1954 року, тобто 70 років.
В нелегких умовах довелося працювати їй в земській школі села Обтове, але Марфа Кирилівна приклала всі зусилля, прищеплюючи учням любов до навчання. Позитивну оцінку роботи учительки Іваницької М.К. дав голова Кролевецької училищної ради В.Рудницький при Кролевецьких земських зборах в своєму черговому звіті 27 вересня 1900 року: „В Обтовском училище успехи превосходные. У учащихся ревностное желание научиться, прекрасное сознательное чтение, бойкое оживленное решение задач. Подробностей говорить и не к чему: учительница Марфа Кирилловна Иваницкая – одна из шести истинных пионеров просвещения. Удостоверяю еще раз, что у нее учащиеся научаются справляться с книгой и могут читать и читают не только для себя, но и для других”.
Марфа Кирилівна організувала недільні читання у своєму селі, допомогла згодом відкрити бібліотеку ( першу в Кролевецькому повіті ).
Багато учнів випустила Марфа Кирилівна.
Самовіддана і бездоганна праця на поприщі народної освіти Марфи Кирилівни Іваницької одержала гідну оцінку. У 1948 році Марфа Кирилівна Іваницька нагороджена орденом Леніна, їй присвоєно звання заслужена учителька УРСР та призначена персональна пенсія.
Вдячні нащадки М.К.Іваницької 1вересня 2003року , вшановуючи працю та пам'ять учительки, відкрили меморіальну дошку на стіні школи.
В 1917році в селі була відкрита початкова чотирирічна школа, в якій навчалося 120-130 учнів .
 В 1925 році в селі Обтове була відкрита семирічна школа в будинку, де жив поміщик. В ній навчалося уже 230-250 учнів, а в 1927 році на кошти держави і трудящих села Обтове було збудоване приміщення семирічної школи.
Рік за роком кращали матеріальні умови життя населення, зростали культурні потреби. Постала життєва необхідність відкрити в селі середню школу, що й було зроблено в 1937 році. В цьому ж році збудоване силами колгоспників приміщення середньої школи з світлими просторими класними кімнатами і кабінетами. А в наступному 1938 році в школі уже навчалося 495 учнів.
Великий вклад у розвиток народної освіти вніс директор школи, відмінник народної освіти, заслужений вчитель УРСР Ільченко Григорій Микитович. Який з першого серпня 1939 року по 27 вересня 1941 року очолює педколектив Обтівської середньої школи.
В перші дні війни 33 випускники на чолі з директором школи Ільченком Григорієм Микитовичем пішли на фронт. Багато з них загинули на полях битв від Бреста до Сталінграда і від Волги до Одера, в партизанських загонах, в концентраційних таборах.
В 1962 році на кошти вчителів та учнів, по ініціативі тодішнього директора школи, фронтовика Григорія Микитовича Ільченка збудовано пам’ятник загиблим випускникам школи.
Після війни повертається в село Обтове Григорій Микитович Ільченко, який знову очолює педагогічний колектив школи. Повертається , щоб відновити поруйновані війною плани, зробити школу передовою в області.
За сумлінну працю Григорію Микитовичу Ільченку присвоєно звання заслужений учитель УРСР.
На стіні школи – меморіальна дошка з нагоди сторіччя від дня народження Григорія Микитовича Ільченка, яка була відкрита 6 квітня 2004 року.
В 1957 році в школі навчається 554 учні. З 19 класів 2 класи з виробничим навчанням на базі Кролевецької школи механізації сільського господарства, де готуються спеціалісти високої кваліфікації. Учительський колектив школи складається з 35 учителів. З них мають вищу освіту 23 педагоги. школа устаткована прекрасними кабінетами, майстернями повністю виконала всеобуч. В школі здійснюється політехнічне навчання учнів на базі Кролевецького училища механізації сільського господарства та колгоспного виробництва.
В 1956 році школа занесена на Обласну Дошку Пошани. В 1956 і в 1957 роках школа занесена на Дошку Пошани Кролевецького району. З 1957 року являється учасником ВСГВ.
В Обтівську школу приїздили за досвідом роботи вчителі та учні з різних куточків колишнього Радянського Союзу.
Школу відвідували - Іванівський інтернаціональний дитячий будинок, де навчалися діти з Китаю, Болгарії, керівників компартії США; учні та вчителі Чорноліської середньої школи Ставропольського краю; педагогічний колектив Красноокнянської школи Одеської області.
25 липня 1960 року в школі побувала китайська студентка Цао Ін, яка в книзі літопису залишила запис: «Сегодня я с радостью посетила вашу замечательную школу, которая мне очень понравилась. Хочу здесь пожелать директору школы, учительскому коллективу больших успехов в воспитательной работе молодого поколения, а ученикам – успехов в учебе и труде».
На базі школи проводились семінари обласного і районного рівнів вчителів–предметників, завучів шкіл, директорів шкіл, завідуючих районними відділами освіти, які з теплотою та професійною компетентністю відгукувались про роботу школи. Ось наприклад:
28 лютого 1962р.
З великою користю для кожного з нас, завучів шкіл району, ми відвідали Обтівську середню школу. Семінар, проведений для нас на базі досвіду цієї школи, безперечно чудова справа.
Те, що ми побачили тут, свідчить про велику, справді наукову працю трудолюбивого і талановитого педагогічного колективу.
Всі слухачі семінару складають глибоку подяку всім учителям і дирекції школи с.Обтове за їх щиру подільчівість усім своїм багатством прекрасного досвіду по вихованню нової людини.
Бажаємо вам ще кращих успіхів у вашій благородній праці, дорогі колеги і друзі.”
6 жовтня 1984 року школа святкувала своє 100-річчя. На столітній ювілей прибули випускники 1933 – 1984 років. Всі учасники ювілею відвідували кімнату бойової слави, зустрілися зі своїми вчителями, побували в класах де вчились 10 років. Висловили подяку вчителям за їх самовіддану працю.
                                  Вам пам’ятник, учителі,
                                  Підняв би я з червоного граніту.
                                  Нехай постане з п’єдесталу ввись, мов смолоскип,
                                  Людське велике серце, що всім вітрам,
                                  Всім променям відкрите.
Школа по праву гордиться своїми випускниками. Особливо треба сказати за Сенченка Петра Романовича, повного кавалера ордена Слави. Народився Петро Романович в 1915 році в селі Обтове в багатодітній родині. Закінчив початкову школу, працював в колгоспі. Поїхав в місто Харків, де працював на будівництві заводу. На початку 1941 року закінчив Слов’янський учительський інститут і почав працювати вчителем. З жовтня 1941 року і до останнього дня війни на фронті. Воював у складі окремої гвардійської розвідувальної роти 88 стрілецької дивізії. Багато разів ходив в тил ворога по «язика», проводив диверсійні акції та сіяв паніку в його тилах.
За особисту мужність, сміливість, та ініціативу нагороджений орденами Слави І, ІІ та ІІІ ступенів, Червоної Зірки, багатьма медалями.
Шевченко Михайло Васильович, випускник 1954 року, секретар Спілки письменників України, автор 20 поетичних збірок, директор Укрлітфонду, редактор тижневика „Столиця”, головний редактор журналу „Криниця”.
Польовий Федір Іванович – керівник секретаріату, помічник голови Національного банку України.
Хохоля Григорій Васильович – професор медицини Київського інституту експериментальної медицини.
Мачульський Григорій Миколайович  - викладач Чернігівського педуніверситету.
Заєць Сергій Миколайович – полковник, начальник кафедри Ростовського вищого воєнного училища.
Огієнко Олександр Іванович – майстер спорту міжнародного класу, член збірної Радянського Союзу по ручному м’ячу, учасник Олімпійських ігор.
Комар Анатолій Петрович – підполковник, один із кращих льотчиків України, приймав участь у військових навчаннях США і Росії, нагороджений медалями, орденом „За мужність”, який вручав особисто президент України Л.Д.Кучма.
Шеремет Борис Іванович – корпоративний директор фірми „Сибір” м. Красноярськ.
Серед випускників школи – поважні люди: військові, лікарі, вчителі, робітники, селяни.
За сумлінну працю багато з них нагороджені орденами та медалями.
Орденом Трудового Червоного Прапора нагороджена колишній директор нашої школи – Лісуха Марія Федорівна.
За роки свого існування школа стала справжнім освітнім, соціальним та культурним осередком села.
Навчально – виховний процес організовано з метою забезпечення оптимальних умов фізичного, інтелектуального та соціального становлення особистості школярів, досягнення ними рівня, що відповідає можливостям учнів з урахуванням їхніх пізнавальних інтересів і схильностей.
3 жовтня 2006 року при Обтівській ЗОШ відбулося відкриття музею літератури рідного краю. У ньому зібрали матеріали творчості та діяльності поета М.В.Шевченка, який народився в с. Обтове, а нині є членом Спілки письменників України. Автор 20 поетичних збірок. відзначений багатьма літературними преміями. Заслужений діяч мистецтв України.
М.Мачульського – поета і письменника, автора поетичних збірок „Родные дороги”, роману „Алые маки”, художника.
Поета-земляка О.Шкута та молодих поетів, випускників школи.
В музеї представлені твори, фотографії, особисті речі, подарунки, картини авторів.
Ми проживаємо у своїй маленькій державі – Обтівській ЗОШ І – ІІІ ступенів, де навчаємося жити, творити, вирішувати різні проблеми.
Нині в школі навчається 97 учнів, працюють 20 талановитих педагогів.
Кропітка систематична робота з молодими вчителями сприяє становленню фахівців сучасного рівня, які володіють найновішими методиками навчання та виховання. Результатом роботи молодих вчителів є уроки.
Вчитель хімії Мацак С.О. постійно друкується у науково-методичному журналі “Хімія” . Її уроки «Поняття про циклоалкани» (11 клас), «Сполуки неметалічних елементів із Гідрогеном» визнані кращими.
Кожного року вчителі школи є учасниками конкурсу “Учитель року”, який проводиться з метою розвитку творчої активності педагогів, визначення напрямів педагогічного пошуку, підвищення престижу учительської професії та взаємного збагачення педагогів новими педагогічними ідеями, технологіями, творчим досвідом. У районному конкурсі “Класний керівник року” брав участь класний керівник 9 класу Мозговий С.М.
У 2012-2013 навчальному році на базі нашої школи був проведений районний семінар для практичних психологів та соціальних педагогів. Тема семінару: “Формування мотивації учнів молодшої ланки школи до навчання”.
Практичним психологом школи Рожок Л.В. було проведене розвивальне заняття для учнів 2 класу “Мандрівка до лісової школи”, на якому учні мали можливість відчути радість досягнення, усвідомлення своїх здібностей, віри у власні сили.
Результатом роботи вчителів є досягнення їх вихованців.
Учениця 4 класу Красноштан Анна стала призером конкурсів «Ми пишаємось новою Сумщиною» та імені Петра Яцика.
Учні школи щороку приймають  участь у Міжнародному математичному конкурсі „Кенгуру», Всеукраїнському інтерактивному природничому конкурсі "Смішний колосок" та «Левеня».
Команда школи стала дипломантом районного фестивалю-конкурсу „Молодь України обирає здоров’я”. А учень 8 класу, Петренко Станіслав, став призером цього ж конкурсу з номінації «Фотографія».
Значних успіхів наші школярі досягли у спортивних змаганнях з різних видів спорту, що відбуваються на районному рівні. Добрі результати показали в змаганнях з легкоатлетичного кросу (Vмісце), та баскетболу серед юнаків (V місце) та дівчат (V місце). В змаганнях з футболу – V місце. З настільного тенісу команда школи зайняла І місце, а учень 10 класу Шеремет Олег зайняв ІІ місце в особистій першості. Учень 10 класу Биков Дмитро у складі збірної команди Кролевецького району зайняв І місце в першості Сумської області з баскетболу. Учні школи брали активну участь у змаганнях з настільного тенісу в складі збірної села де вибороли почесне ІІ командне місце серед колективів фізкультури району.
Аналіз роботи педагогічного колективу Обтівської ЗОШ засвідчує, що його робота здійснюється через реалізацію завдань, що випливають з науково-методичної проблеми школи "Самореалізація вчителя і учня в процесі навчання та виховання".
Забезпечені необхідні умови для навчально-виховного процесу дітей учнів школи: облаштовані класні кімнати та спортивний майданчик, поліпшився зовнішній вигляд приміщень, значна увага приділяється озелененню класних кімнат та коридорів. Система виховної роботи передбачає широкий спектр заходів щодо формування здорового способу життя, профілактики негативних звичок, виховання внутрішньої, духовної та соціальної культури особистості дитини.
Зберігаємо кращі традиції школи, зокрема проведення Свята Знань, Останнього дзвоника, Дня вчителя, Свята Врожаю, Осіннього Балу, Дня Матері, Випускного вечора, Вечір зустрічі з випускниками; святкування Новорічних та Різдвяних свят, Шевченківських днів, Дня Перемоги та інших.
Щоб досягти певної мети, зробити школу привабливою, мати певні результати можна тільки в співпраці педагогічного колективу і громадськості.
За рахунок державного бюджету було встановлено 21 металопластикове вікно та відремонтовано стіни школи на загальну суму 139,422 грн..
Основними напрямками діяльності навчально-виховного процесу школи є збереження і зміцнення здоров'я школярів. Важливу роль для вирішення цього відіграє правильне і здорове харчування дітей.
Приоритетними завданнями та цілями школи є:
- реалізація основних положень особистісно-орієнтованого підходу до навчання  і виховання;
- розробка та реалізація системи дослідження та аналізу роботи учнівського та педагогічного колективів;
- реалізація системи внутрішньошкільного контролю на основі управлінських рішень;
- організація роботи методичних об’єднань;
- розвиток матеріальної бази спортзалу, кабінетів біології, фізики, географії, інших кабінетів;
- підвищення рівня участі та професіоналізму учнів у виховних заходах школи та району;
- цілеспрямована спільна робота педагогічного колективу і кожного вчителя над підвищенням рівня навчальних досягнень учнів з усіх навчальних предметів;
- впровадження інформаційних та комунікаційних технологій, комп’ютеризації та інформатизації НВП;
- вивчення і творче впровадження в практику навчання і виховання учнів педагогічних інновацій вчителів району, області, України;
- робота над удосконаленням уроку як засобу розвитку творчої особистості вчителя і учня, самореалізація творчої особистості;
- проведення шкільних олімпіад та більш ретельна індивідуальна підготовка учнів до участі в олімпіадах, конкурсах різного рівня, робота зі здібними та обдарованими дітьми;
- нормативне забезпечення, педагогічний аналіз та самоаналіз, контроль та корекція НВП;
- забезпечення ефективності управління науково-методичною роботою;
- активізація робот із питань виховання громадської свідомості учнів, шкільного самоврядування, формування патріотизму, громадянських і конституційних обов’язків, поваги до державних символів України, національної ідеї;
- врахування вчителями-предметниками, класними керівниками принципів диференціації та індивідуалізації, психолого-педагогічних особливостей дітей;
- глибоке вивчення проблеми наступності навчання в школі І-ІІІ ступенів, адаптація учнів у школі, перехід на новий зміст навчання учнів 2 класу;
- зміцнення матеріально-технічної бази школи, ремонт будівлі школи;
- організація роботи щодо виконання рекомендацій серпневої конференції;
- робота з профілактики дитячої злочинності та правопорушень;
- дотримання санітарно-гігієнічного режиму;
- створення безпечних умов з охорони праці для учнів і працівників школи, виховання економічної, естетичної, правової культури.
bottom of page